תיקן גרמני

הדברת תיקן גרמני

אחד ממיני התיקנים בישראל הוא התיקן הגרמני,והוא נפוץ בעיקר בסביבות עסקי מזון, מחסני מזון,מטבחים וכדומה.
התיקן הגרמני בשונה מהתיקן האמריקאי ( להכניס קישור עבור תיקן אמריקאי) אוהב מקומות חמים ויבשים,ולכן נמצא אותו באזור מכשירי החשמל הפולטים חום כגון ,מנועי מיקרוגל,מנועי מקררים,מנועי מתקנים לקירור וחימום מים לשתיה.
ולכן זאת הסיבה שאנחנו כמדבירים מקבלים קריאות מלקוחות שמתלוננים על ג'וקים במתקני המים, בעבר קמה תרעומת גדולה על חברת מתקני מים מסוימת שבמכשיריה נמצאו תיקים גרמניים,אבל כפי שניתן להבין ,אותה חברה אינה אשמה שהתיקן הגרמני נכנס אל תוך מתקן המים,כי באותה מידה הוא גם נמשך למנועי המקררים,ולמנועי במיקרוגל שנמצאים במטבח.
הבעייתיות הגדולה של התיקן הגרמני היא שהוא מתרבה באזורים אלה לכל אורך השנה ולא רק בחודשי הקיץ, מכיון ששם יש טמפרטורה שמאפשרת לו לשגשג.
קצב התרבות מדהים

קצב ההתרבות שלו הוא מדהים מכיון שנקבה יכולה להטיל עד תשעה תיקי ביצים בשנה ,כשכל תיק ביצים מכיל 45-35 תיקנים גרמניים קטנים.
בנוסף לכך שמכל תיק נוצרת הכמות הגדולה הזאת של תיקנים גרמנים חדשים , נקבת התיקן הגרמני מגיעה לבשלות מינית בגיל 3 חודשים ובתנאים אופטימליים להטיל תיק ביצים כל חודש וחצי,כלומר מנקבה מופרית אחת יכולים להתפתח כמעט 10,000 תיקנים גרמניים תוך תקופה קצרה של 7.5 חודשים.
מקומות מסתור
מבנה גופו של התיקן הגרמני הוא פחוס וצר מה שמאפשר לו למצוא מסתור בכל מיני סדקים שניתן למצוא ברחבי המטבחים,ולכן בהרבה פעמים אפשר למצוא אותם במרווח שבין השיש לארונות המטבח,במרווח שבין ארונות המטבח לקיר,במרווח שבין השיש לקרמיקה, במקומות שבהם חסר אריח קרמיקה או אריח קרמיקה שבור,בתוך צירי הארונות,במרווח שבין המשקוף לקיר,מצבורים של קטונים,ניירת ,או כל ציוד מוזנח שנמצא במקום במשך תקופה ארוכה ללא תזוזה,כל סדק קטן מהווה מקום מסתור מעולה עבור התיקן הגרמני,שבו הוא מסתתר ובו הנקבה גם מניחה את תיק הביצים.
שעות פעילות של התיקן הגרמני
את התיקן הגרמני נראה בדרך כלל בשעות החשיכה ,לדוגמא במקום עם נגיעות של תיקן גרמני,כאשר נכנס למטבח בשעות החשיכה ונדליק אור,נראה כמויות של תיקן גרמני שמסתובבים להם רצים ונמלטים.
כאשר הנגיעות היא גדולה נוכל לראות אותם גם בשעות היום.
ולכן כאשר רואים אותם בשעות היום זהו סימן מאוד לא טוב,וכנראה מסתתרים בסביבה הקרובה נחילים של תיקן גרמני שאותם אנחנו לא רואים,אבל הם שם בוודאות והם יוצאים כאשר אנחנו פשוט לא רואים.
איך ניתן לזהות נגע של תיקן גרמני ?
ישנם כמה דרכים לזיהוי בעיה של תיקן גרמני, קודם כל כמובן כאשר רואים את התיקן הגרמני ,בנוסף ניתן לראות נשלים של תיקן גרמני, תיקי ביצים, לפעמים ניתן לראות תיקן גרמני שמציץ מתוך סדקים או שרק המחושים שלו בולטים כלפי חוץ,הגללים של התיקן הגרמני הם בצבע שחור ובגודל של גרגירי חול, בהרבה מקרים אפשר לראות את הגללים מתחת לצירי הארונות ששם מתבא התיקן הגרמני והם ייראו כמו ערימת חול קטנה.
מתי מומלץ לבצע הדברה כנגד התיקן הגרמני ?
בגלל צורת חייו של התיקן הגרמני ,מומלץ מאוד לבצע הדברה מקצועית כמה שיותר מהר ,כי הכמות של התיקן הגרמני שראינו היא מזערית ביחס לכמות שמצויה במציאות ופשוט מסתתרת מפנינו.
במקרה וראינו תיקן גרמני אחד ,אסור להשלות את עצמנו שזוהי בעיה קטנה , כי אם לא נטפל בבעיה בצורה מיידית, אנחנו צפויים לאלפי פרטים של תיקן גרמני בתקופה מאוד קצרה .
ולכן צריך להבין שגם אם אנחנו כבר לא רואים יותר את התיקן הגרמני ,זאת רק אשליה שהבעיה נפתרה,הוא נמצא עדיין במקום .ולכן חייבים לקרוא להדברה מקצועית כדי להקדים תרופה למכה.
איך מגיע אלינו לבית תיקן גרמני?
כמעט כל עיסקי המזון סובלים מתיקן גרמני באזורים העבודה האחוריים שלהם כגון המטבח או מחסני המזון,חלק גדול מעסקי המזון מקפיד לבצע הדברה מסודרת בכל חודש , אבל תמיד יכולה להיות כמות קטנה של תיקן גרמני .
וכמובן שבעסקים שלא מקפידים על הדברה בצורה מסודרת,נוכל למצוא כמויות ענק של תיקן גרמני.

מכיון שהתיקן הגרמני אוהב להתחבא בתוך קרטונים,בהרבה מקרים התיקן הגרמני יגיע אלינו בתוך קרטוני המשלוחים של המזון מהמסעדה ישירות אל תוך הבית ,ויתחיל להתרבות אצלנו בבית.
מה המזון של התיקן הגרמני ?
התיקן הגרמני הוא אומניבור ,כלומר אוכל הכל ,ומכאן החשיבות הגדולה של הניקיון במטבח ובכל מקומות אחסון המזון.
הקפדה על ניקיון המטבח ומקומות האחסון,חייבת לתבצע באופו שוטף וברציפות לכל אורך ימות השנה ,במקום שבו אין הקפדה על ניקיון לא תעזור עבודת הדברה .ולכן חייבים להתייחס לניקיון כאל חלק חלק בסיסי מעבודת ההדברה .

מוזמנים לשתףPrint this pageShare on LinkedInEmail this to someoneShare on FacebookShare on Google+