הדברת פרעושים בבית

בעונת המעבר מהאביב אל הקיץ ,אנחנו מתחילים להרגיש יותר ויותר חרקים שמציקים לנו וגורמים לנו לאי נעימות.
עליית הטמפרטורה גורמת להתעוררות ואנרגיה לחרקים ,וזאת הסיבה שבתקופות החמות אנחנו רואים אותם יותר ויותר.
אחד החרקים שמציקים במיוחד הם הפרעושים,הפרעושים יכולים להגיע אלינו במהירות ,כאשר אנחנו מסתובבים במקומות המועדים.
מספיק שנלך בסביבה שבה ישנה מכת פרעושים,כדי שכמה מהם יקפצו לנו על הבגדים,וכך בלי ידיעתנו נכניס אותם אל תוך הבית ,והנה יצרנו לנו בעיה מכאיבה ועוקצת של פרעושים בבית .

ואכן בזמן האביב והקיץ אנחנו מקבלים יותר ויותר תלונות על עקיצות פרעושים בבני אדם .
ולכן בהמשך המאמר נלמד את הדרכים שאם נקפיד עליהם ,נוכל להמנע מפרעושים בבית.

אבל לפני כן בואו נתקן טעות נפוצה של המון גולשים, ישנם הרבה אנשים שאינם מבדילים בין הדברת פרעושים ובין הדברת פשפשים .
אז קודם כל נעשה סדר ונסביר מה ההבדל בין פרעוש ובין פשפש.
פרעושים הם טפילים ניזונים מדם הפונדקאי,בדרך כלל נראה אותם במקומות המלטה של בעלי חיים כגון המלטת חתולה, או המלטת כלבה.ושם הפרעושים ימצצו בדרך כלל את דמם של הגורים שנולדו
הפרעוש פחוס משני צדדיו,ויש לו רגליים אחוריות שריריות במיוחד, הפרעוש הוא שיאן עולם בקפיצה לגובה ביחס לגודלו,והוא יכול לקפוץ לגובה של 18 סנטימטר גובה ו-33 סנטימטר רוחק. הקפיצה חשובה מאוד לפרעוש כדי למצוא פונדקאי שממנו יוכל למצוץ דם,או לצרכי הגנה ובריחה .

bigstock-Pulex-Irritans-13729871_640x540 מוקטן

וזאת הסיבה שבדרך כלל נזהה עקיצות של פרעושים בבני אדם על החלק התחתון של הרגליים.
לעומת זאת פשפש המיטה יעביר את חייו בסביבות חדר המיטות שלנו, במהלך היום הוא יתחבא בסדקים וחריצים כגון ,בחיבור שבין רגלי המיטה אל המיטה, בשקעי החשמל,ובעצם בכל חריץ אפשרי.
צורתו של פשפש המיטה היא פחוסה גם כן,אבל היא פחוסה בין הגב לבטן מה שנותן לו אפשרות להסתתר בסדקים צרים.
פשפש המיטה פעיל בלילה ואז הוא יוצא ממחבואו והולך לעבר האנשים שישנים במיטה, את עקיצות פשפש המיטה נוכל למצוא על כל שטח הגוף ,והעקיצות מתרחשות בדרך כלל בלילה.
ולכן כאשר אתם מחפשים בגוגל הדברת פרעושים ,שימו לב שבטעות אתם לא מחפשים פתרון של הדברת פשפשים .
מחזור החיים של הפרעוש מתחיל על ידי הטלה של ביצים על ידי הנקבה,בכל תטולה יהיו 3-18 ביצים.
את הביצים הנקבה מטילה על גבי הפונדקאי ,במקרה שלנו בדרך כלל הכלב או החתול,מכיון שהביצים אינם דביקות הם לא נדבקות לפונדקאי ונושרות לקרקע,ולכן בדרך כלל יהיו הרבה ביצי פרעושים בסביבות מקום הרביצה של בעל החיים.
הביצים בוקעות 3-14 יום מזמן ההטלה בהתאם לטמפרטורה של הסביבה,ובהתאם ללחות שבסביבה מכיון שביצי פרעושים זקוקות ללחות גבוהה יחסית.
מהביצים בוקעים זחלים שנראים כמו תולעים קטנות, הם רגישים לאור ובורחים ממנו,הזחלים אוכלים את החומר האורגני שנמצא בסביבת מרבץ הפונדקאי, אם אלו ההפרשות של הפונדקאי או שערות של הפונדקאי או קשקשים מגופו של הפונדקאי ואפילו את ההפרשות של הפרעושים הבוגרים.

הדברת פרעושים

הדברת פרעושים

ההתפתחות של הזחל עד לגולם נמשכת 9-15 יום בתנאים אופטימליים ,אבל יכולה להמשך גם יותר מ 6 חודשים בתנאי טמפרטורה גרועים.
כאשר נגמרה ההתפתחות של הזחל,הוא טווה לעצמו פקעת דביקה ומתגלם בתוכה, מכיוון שהפקעת דביקה נדבקים אליה גרגירים ולכלוך מהסביבה מה שעוזרים להסוואה ולהגנה על הגולם.
בקיעה של בוגרים מתוך הגולם תתרחש במצבים אופטימליים בין שבוע לחודש,אבל במידה והתנאים הסביבתיים אינם אופטימליים לבקיעה , הפרעוש הבוגר יכול להישאר רדום בתוך הגולם למשך הרבה חודשים,ומה שיעיר אותו הם זעזועים בסביבה הקרובה שמרמזים לו שהגיע פונדקאי ,הזעזועים גורמים לפרעוש להתעורר ואז הוא קופץ על הפונדקאי.
ולכן אנחנו יכולים להתקל במקום שאין בו בעלי חיים ובכל זאת נמצא פרעושים בבית ,למשל אם אנחנו נכנסים לדירה חדשה שלפני חצי שנה היו בה בעלי חיים נגועים בפרעושים, עדיין יכולים להיות בדירה פרעושים רדומים שרק מחכים להרגיש תזוזה של פונקאי כדי להתעורר ולהתחיל לעקוץ אותנו

הפרעושים צריכים מנת דם שאותה הם מוצצים מתוך הפונדקאי, בזמן מציצת הדם הפרעוש מחדיר רוק שהוא זה שגורם לנו לתגובות אלרגיות שגורמות לנו להתגרד.
עכשיו שאנחנו מבינים קצת יותר את צורת חייהם של הפרעושים נוכל גם לדעת איך צריכה להיות הדברת פרעושים.
לפני הכל נצטרך לזהות האם אכן יש לנו בעית פרעושים בבית , כמו שאמרנו למעלה נחפש עקיצות פרעושים בבני אדם על החלק התחתון של הרגליים,לפעמים נוכל לראות ממש את הפרעושים שנראים כמו נקודות שחורות,ונוכל לזהות שפתאום הנקודה קופצת ונעלמת.
דבר ראשון שעלינו לעשות הוא סריקה אזורית מסביב לבית ,בסריקה נחפש מקומות מסתור שבהם יש חתולה שהמליטה ,במקומות האלו יהיה מצבור גדול מאוד של פרעושים וככל הנראה זה יהיה המקור לבעיה.
דבר שני נקרא למדביר פרעושים וביחד איתו נתאם את הפעולות,כאשר סיכמנו עם מדביר הפרעושים על זמן הדברת פרעושים ,נעבור על כל הבית עם שואב אבק חזק, נעבור על השטיחים ,על הספות,על המיטות, על החלק התחתון של הוילונות.
הדבר השני שנעשה הוא טיפול אמפולות נגד פרעושים לכלבים או לשאר לבעלי החיים שבבית, אם יש כלבים בבית ונראה שישנם עליהם פרעושים לכלבים , שגורמים לו להתגרד ולסבול ללא סוף, טיפול נגד פרעושים לכלב או לחתול נעשה על ידי מתן אמפולה נגד פרעושים , במקביל לטיפול נגד פרעושים שיבצע מדביר פרעושים ,כי אם לא נבצע טיפול נגד פרעושים לכלב נקבל לופ של הדבקה מהכלב אל הבית, ומהבית אל הכלב וחוזר חלילה.

bigstock-Brown-dog-bulldog-isolated-on-63141934_640x6391-מוקטן

אם הכלב ישן על מזרון או שמיכה ,כדאי מאוד לכבס את השמיכה במכונת כביסה בחום גבוה כדי להשמיד את הפרעושים שבה,הכביסה תיעשה ממש במקביל לפעולת הדברת הפרעושים בבית על ידי מדביר הפרעושים.
לאחר מכן תתחיל עבודתו המקצועית של המדביר, המדביר ישתמש בחומר נגד פרעושים אשר קוטל את הפרעושים הבוגרים,החומר לא קוטל את ביצי הפרעושים ולכן כדי למנוע את התפתחות הביצים לפרעושים בוגרים, מדביר הפרעושים משתמש בחומר שנקרא insect growth regulator
או בקיצור IGR ,החומר הזה משבש את ההתפתחות התקינה של הזחלים ומונע מהם להגיע לבגרות,ובכך בעצם ממשיך את פעולת ההדברה כדי למנוע מאיתנו סבב נוסף של בוגרים שיגיחו תוך שבועיים שלושה.
לסיכום כדי להמנע מפרעושים בבית אנחנו צריכים לנקוט קודם כל בצעדי מניעה, צעדי המניעה הם הימנעות משהייה מקומות שבהם יש פרעושים ,אם זה הימצאות שלנו כבני אדם במקומות אלה,ואם זה מתן רשות לבעלי החיים שברשותנו ובעיקר הכלבים להסתובב במקומות שנגועים בפרעושים,צריך לשים לב במיוחד לפארקים של כלבים שלפעמים נגועים בפרעושים ולהימנע מללכת למקומות אלו.
במידה וכבר יש לנו מכת פרעושים בבית,נטפל בחיות המחמד על ידי מתן אמפולות נגד פרעושים ,ובמקביל נזמין מדביר פרעושים .
בנוסף נשאב את כל הבית על ידי שואב אבק, השאיבה תתבצע על כל השטיחים ,הספות,הכורסאות,והחלק התחתון של הוילונות.
את מקומות המרבץ של בעלי החיים נכבס במכונת כביסה על טמפרטורה גבוהה ככל שניתן.

אנחנו מאחלים לכם קיץ נעים ונטול פרעושים,אבל בכל מקרה שבו תרצו להתייעץ איתנו אתם מוזמנים להתקשר ל – 053-4444560 כדי שנוכל לעזור גם לכם.

מוזמנים לשתףPrint this pageShare on LinkedInEmail this to someoneShare on FacebookShare on Google+