הדברת מכרסמים

בישראל מצויים שלושה מיני מכרסמים עיקריים
א) החולדה המצוייה
ב) העכבר המצוי
ג) חולדת החוף

מבנה גופם ודרך התנהגותם מקשים על ההבחנה שבין שלושת המינים ובגלל מהירותם הם אף מקשים על כך יותר
המכרסמים הללו מקיימים את מרחב מחייתם בקירבת מקום מגוריו של האדם משום הנוחות להשגת מזון, מסתור ומחבוא מטורפים שונים, וכהגנה מסכנות מזג האויר

מכרסמים אלו מהווים בעיה תברואתית שהולכת ומתעצמת במימדים ובמהירות עצומה, ובמידה ולא מתבצעת פעולת הדברה מקדימה שתפסיק את תהליך הרבייה שלהם,הם יתרבו ללהקות גדולות יותר ומזיקות יותר.

יש לזכור שאם ראיתם מכרסם אחד זה סימן ברור הוא לעוד מכרסמים שעדיין לא הבחנתם בהם ונמצאים בקרבת מקום , ומכיוון שהם גם האחראים להעברת מחלות , נזקי מזון וחקלאות, פגיעה בתשתיות שונות ופגיעה בבעלי חיים כדאי מאוד לבצע את פעולת ההדברה המונעת מוקדם ככל האפשר, הדמיון החזותי שבין מיני המכרסמים כמו גם התנהגותם של מכרסמים אלו עשוי להטעות, זיהוי נכון בין מיני המכרסמים מצריך ידע ואבחנה נכונה של אותם סימנים שהשאיר המכרסם בעקבותיו ,מדביר מקצועי ובעל ניסיון ידע לזהות את סוג המכרסם ולהתאים את דרך ההדברה הנכונה..

במיטב הדברות המשפט "כל מקרה לגופו" אינו קלישאה אלא מציאות מקצועית ויעילה בשטח. אבחנת מצב וזיהוי המכרסם מהווה חשיבות רבה ליעילות והצלחת ההדברה, וזו אולי הנקודה העיקרית והחשובה כשמדובר בבחירת המדביר .

חולדת החוף

חהדברת חולדות חולדה הדברות עכברים מכרסמיםולדת החוף היא מהכבדות שבסוגי המכרסמים בארץ, ומשקלה יגיע עד ל500 גרם, צבעה של החולדה הוא אפור והיא מחולקת לגוף וזנב כששניהם דומים באורכם, בסיסו של זנב הבוגר שבהם הוא בעובי של כעשרה מילימטר , החולדה היא חיה בעלת עיניים ואוזנים קטנות, ומטילה גללים שחורים בגודל ובצורתו של חרצן זית ,חולדת החוף ידועה כחייה ונעה בלהקות , כך באם זיהיתם חולדה זיהיתם את מקום מחייתה של להקת חולדות.

נקודה ראשונה וחשובה לדעת, חולדת החוף היא חיה אינטלגנטית וזהירה, יחד עם רמת החשדנות הגבוהה שלה היא נחשבת הקשה יותר ללכידה או הדברה (הרעלה) בהשוואה לשאר שלושת המינים.
חולדת החוף מרכזת את מקומה בתוך מערכות הביוב כמקום מחייה בטוח יותר ונוח ליציאה אל מעל פני השטח ,חדירת החולדות לבתים ומבנים שונים נעשית דרך מעברי הביוב ופתחי הביקורת של מערכת הביוב, אסלות גם הן מקומות חדירה המשמשים את החולדה.
אבל לא רק זאת, החולדה מסוגלת לחדור לבתים דרך חריצים וסדקים צרים ביותר ומחילות שאותם תחפור במהירות רבה,את חולדת החוף נמצא בעיקר באיזור החוף, לחולדת החוף יש יכולות הסתגלות למים ויכולת צלילה ושחייה , כך שהיא מסתגלת למקומות מוצפים, חולדת החוף ניזונה מכל הנמצא בשטח ,מכיוון שהיא אוכלת גם בשר היא תטרוף כל בעל חיים שתוכל להתמודד איתו ,חרקים ובעלי חיים שונים, וגם בעלי חיים הגדולים ממנה, חולדות החוף נוהגות לתקוף את המשק החי ופעילות מאוד בלולי תרנגולות משום שהמקום מהווה כמלכודת לקורבנם.

חולדה מצויה

צבעה של החולדה המצויה הוא אפור עם גוונים שונים וצבע חום לבן באיזור הבטן, משקלה הוא הבינוני שבין המינים ומגיע עד לכ 250 גרם, גם היא חייה בלהקות שנעות ופועלות במהירות ,עיניה של החולדה המצויה גדולות ובולטות ואוזניה גדולות עד ליכולת כיסוי עיניה , זנבה של החולדה הוא מעט ארוך

הדברת עכברים חולדות

הדברת עכברים חולדות

מגודל גופה ובבסיסה עובייה יהיה בערך 10 מילימטר , חולדת החוף משאירה גללים מוארכים בעלי עובי אחיד לאורכו החולדה המצויה נמצאת בבתים מבנים שונים ומחסנים אבל חייה גם בשטחים פתוחים ושדות, היא ניזונה בעיקר ממזון צמחי אבל אוכלת גם בשר,יכולות העבירות והתנועה והחדירה של החולדה המצויה הן מצויינות, כמו גם יכולות האילתור שלה ,בין היתר יש לה כושר טיפוס המאפשר לה טיפוס על קירות בתים ,עצים וכל מבנה גבוה אחר שתחפוץ להגיע עד לקצהו העליון.
ידועה גם יכולתה של החולדה להלך על חוטי חשמל וטלפון על אף שהם מאוד דקים בשל שיווי המשקל המצוין שלה ויכולת הקפיצה עד מעל מטר, כך גם תעבור החולדה המצויה מבניין לבניין בקלות רבה .

בהגיעה אל מבנה תטייל ותסרוק כדי לבחור את נקודות החדירה הנוחים ובמצבים מסוימים תוכל גם להרחיב את מקום החדירה למבנה , כל נקודה במבנה שלא נחסמה וכוסתה לחלוטין תשמש כמקום חדירה לבית, מיותר לציין שהחולדה תוכל להיכנס דרך חלונות ודלתות, ואפילו מתחת לדלתות סגורות כאשר ישנו מרווח קטן . 
בדרך כלל תבחר החולדה  המצויה להקים את קן ההמלטה שלה במקומות גבוהים ובמקומות שקטים כדי להקשות פגיעה בהם, בין מקומות שבהם תחליט לבנות את קן ההמלטה יהיו ארונות חשוכים ומקומות שיקשו לפגיעה, כמו מאחורי מכונות כביסה מקררים ומחסנים וגגות רעפים .

מבנה קן החולדה המצויה דומה למבנה קן ציפורים, החולדה משתמשת באריגים וניירות שהיא מוצאת שאותם היא מכרסמת לחתיכות ומהם תבנה את הקן להמלטת הדור הבא, נקבה ממליטה בין 3-6 פעמים בשנה ובכל המלטה ישנם בין 5-10 גורים ובגיל 3 חודשים הם כבר מגיעים לבגרות מינית ומתחילים להמליט גם הם.מה שיוצר אוכלוסיות גדולות מאוד ,במקרה שלא מטפלים בבעיה מההתחלה ע"י הדברת חולדות.

עכבר מצוי

הוא המכרסם הקטן שבשלושת המינים ומשקלו יגיע עד ל20 גרם , צבעו אפור  עם שינויי גוונים של צהוב ולבן ,עיניו קטנות וזנבו הדק יהיה ארוך מאורך גופו ,צבע הגללים הוא שחור וצורת הגללים וגודלם דומים לגרגר אורז החדים בקצוות העכבר המצוי ניחן ביכולת טיפוס וחדירה מצויינים ,יכולת העבירות והחדירה של העכבר המצוי מתבטא בחדירות תת קרקעיות, כמה מילימטרים ספורים יספיקו לו לחדירה למבנים , לעכבר המצוי יש גם את היכולת לקפוץ למרחק או גובה של מעל לחצי מטר, גודלו ומהירותו מאפשרים לו יכולת התחמקות טובה וחדירה קלה יותר מבין שלושת המכרסמים.

מוזמנים לשתףPrint this pageShare on LinkedInEmail this to someoneShare on FacebookShare on Google+